VÝROBA MÝDLA

Výroba domácího přírodního mýdla je alchymie. Je třeba přesnost a opatrnost. Ale výsledek stojí za to a kdo si jednou mýdlo sám vyrobí a povede se mu, tuhle činnost si zamiluje :). Výsledkem téhle alchymistické práce je totiž luxusní přírodní čerstvý produkt bez umělých konzervantů, který nedostane ani u nejdražších kosmetických komerčních prodejců. Jak to? Protože pokud při výrobě postupuje přesně a tak jak má, mýdlo obsahuje pouze kvalitní rostlinné oleje a másla, přírodní jíly a silice, přírodní konzervanty jako je včelí vosk, nebo extrakt z grepových jader a vitamín E, sušené bylinky a někdy i ovoce a zeleninu :). Nic víc, žádné zbytečné zhušťovadlo, pěnidlo, či cokoliv jiného náhraškovitého. A hlavně, vše je vyrobeno ručně a se zájmem, tedy mýdlo není vyrobeno někým, koho práce vlastně ani nebaví, je pro něj spíš nutností....ale je vyrobeno někým, kdo má pro tuhle práci nadšení a pociťuje při ní potěšení. To vše je v mýdle uchováno :).

Tady se můžete podívat jak výroba mýdla probíhá a co je při tom třeba. Na videu je má oblíbená autorka, která odešla z města a na venkově si postavila domeček a vytvořila soběstačné hospodářství. A to nám teď na videích ukazuje, radí a inspiruje :). Pod videem najdete můj oblíbený recept, který jsem vyvinula a jeho přesnost doladila s Lye kalkulačkou. Lye kalkulačka je nutností, protože vám spočítá přesný poměr všech surovin, což je velmi důležité. V mýdle totiž před samotným prodejem nesmí být žádný hydroxid. Proto znovu opakuji, je třeba přesnosti a před tím, než se se svým mýdlem rozloučíte, nebo ho použijete - přeměřte jeho hodnoty PH metrem, či lakmusovým papírkem.

A nakonec - při výrobě mýdla je třeba zvýšené opatrnosti a dbát na BEZPEČNOST PRÁCE!!!
I když se to běžně dělá - tedy je běžné, že si lidé vyrábějí přírodní mýdlo doma v kuchyni, tak já to nedoporučuji.

A také v žádném případě nedoporučuji běžně vyrábět tento typ mýdla v místě, kde se pohybují děti a zvířata. 


A nyní už příjemné sledování :)

Můj základní recept : 

Kokosový olej : 700g,
Olivový olej : 700g,
Bambucké máslo : 500g,
Slunečnicový olej : 200g,
včelí vosk : 100g,
Lžíce extraktu z grepových jadérek, nebo vitamín E

Destilovaná voda : 726g,
Hydroxid sodný : 302g
 ......
Na konec mýdlotvorné fáze můžete přidat lžíci mandlového oleje, bylinky, nebo přírodní silice. Lepší jsou skutečně čistě přírodní silice, protože umělé vůně mohou mýdlotvornou fázi zkomplikovat, nebo dokonce zničit celou várku.  ( Přesný postup při výrobě mýdla ještě doplním. )

A také je lepší pro tento druh mýdla použít dřevěné formy vyložené pečícím papírem, než ty silikonové.
......
Lye kalkulačka je na tomto odkaze : https://www.brambleberry.com/Pages/Lye-Calculator.aspx


Přeji příjemné tvoření :)
 ....
Pro ty, kdo došel až sem, jsou tu třešničky na dortu. Koukněte na tyto insirující příběhy o splněných snech tvořivých žen i mužů. Děkuji Vám všem, kteří i mě pomáháte naplňovat takový krásný sen. :)
.....


Žádné komentáře:

Okomentovat